Eesti disain Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis

Mullu detsembris avati Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis uus näitus “Sissejuhatus Eesti Disaini”, mis keskendub möödunud sajandi algusest kuni tänaseni loodud disaini muutumisele ning arengule. Rõõm ja au on ka meil olla väljas Extery linnamööbli kollektsiooni näidetega, mis on meie linnaruumi kujundamas.

Käisime näitust uudistamas ja uurisime, mis on meil Eestis veel need kõige mõjukamad ja olulisemad loomingud, mis on olnud suunanäitajaks meie üldises tootedisaini kultuuris.

Disaini mõiste on Eestis suhteliselt uus. 20. sajandil oli disaini mõiste kasutamine Eestis üldse keelatud, olles liiga läänelik. Tol ajal eksisteeris meil tööstuskunst ning tööstuskunstnike looming oli mõjutatud ning peegeldas selgelt vastava ajastu poliitilist olukorda ning suhtumist.

Hea tootedisaini puhul on oluline, et toode kestaks, oleks kasutajasõbralik ja loomulik ning muidugi mitte vähem tähtis on esteetika ja hea vorm. Kõik inimesed reageerivad visuaalile, seega on oluline, et meie ruumis olev, oleks parajalt silmatorkav kuid samas märkamatu. Kus see tasakaal siis silma torkamise ja märkamatuse vahel peitub, võib avastama ning enda jaoks lahti mõtestama minna muuseumisse kohapeale.

Klaar Wood on eelistatud valik olnud tänu oma konkreetsele ja puhtale disainile, mis mõjub alati esteetiliselt.

Paljude näidete seas on eksponeeritud ka meie tooteportfelli disainitud tooted. Pargpinkidest on eksponeeritud Klaar Wood, mis on Tallinnas küllaltki levinud ning mida võib tänavapildis tihti kohata. Klaar Wood on eelistatud valik olnud tänu oma konkreetsele ja puhtale disainile, mis mõjub alati esteetiliselt. Klaar Wood pargipingi ning kogu selle juurde kuuluva tootepere disainis õppejõud ning iseasi disainer Martin Pärn.

 

Väliruumi prügikastidest oli meie portfellist ära mainitud prügikast Nove. Novet iseloomustab tundlik ja elegantne disainijoon, mis on loodud tugeva ja vastupidavana.

Nove disain: Sven Sõrmus

Rattahoidja Vee esindab lihtsust ja funktsionaalsust. Kaks maapinnast välja ulatuvat aasa tekitab linnaruumis unikaalse ja silmatorkava pildi, mis enda lihtsusega ühtib muretult erinevates miljöödes.